Hudební nauka

Webové stránky hudební nauky.

Předmět hudební nauka je určen všem žákům navštěvující hudební obor naší školy. Probíhá formou kolektivní výuky jednu hodinu týdně. Patří mezi povinné předměty hudebního oboru. Délka studia je sedmiletá, řídí se podle učebních plánů. V rámci hudební nauky jsou využívány moderní metody a osobní přístup vyučujícího. Zastoupená je hudební teorie, intonace a rytmus, dějiny hudby, poslech i hudebně-pohybová výchova. V rámci hudební nauky jsou hlouběji rozvíjeny intonační a rytmické schopnosti, hudební cítění žáků s ohledem na jejich praktické využití v hudební praxi. Pomocí nejnovějších alternativních metod výuky jsou rozvíjeny kognitivní, psychomotorické a emotivní schopnosti žáků, dále je kladen důraz na individuální rozvoj vlastní kreativity a spontaneity. Výuka je účelně podporována řadou didaktických pomůcek a odborných publikací.

Přípravná hudební výchova

Přípravné studium je určeno dětem ve věku 5 - 7 let a je dvouleté. Cílem přípravně - hudební výchovy je, seznámit děti nenásilnou formou tj. prostřednictvím záměrně řízené hry - se světem hudby. Pomocí prostředků hudby, pohybu, slova a výtvarného ztvárnění vytvářet u dětí základy všestranného rozvoje, hudebního cítění a pohybových schopností. Děti si osvojují základy hudební teorie, rozvíjejí svou hudebnost, rytmické i sluchové dovednosti. Prostřednictvím "ukázkových hodin" ve výuce se důvěrněji seznamují s jednotlivými nástroji. Nechybí ani třída vybavená vhodnými komponenty, které jsou přizpůsobeny věku dětí a potřebám výuky. Takto vybavená třída působí neformálně a barevně tak, že se každý malý človíček cítí příjemně a přirozeně.

Mgr. Jana Fikarová