Klavírní jazzhrátky

První seznámení malých klavíristů s jazzem.

vloženo 28. 11. 2008


   Ve čtvrtek 20.listopadu měli žáci našeho oddělení, ale i my kantoři, možnost trochu nahlédnout do kuchyně jazzu. Dveře nám pootevřeli naši dva kolegové, Marek Fischer a jazzem odkojený Martin Brunner. Byli jsme svědky toho, jak se tito dva lidé, ačkoli spolu nikdy nehráli, u jednoho klavíru sešli a čtyřručně si v pohodě zadžezovali. Krásná ukázka toho, jak tato hudba lidi spojuje.

   Po úvodním slovu Martina, co to vlastně jazz je, že jde především o improvizaci, umění vymýšlet si melodie, měli žáci možnost si s ním zahrát – zadžemovat. Přes počáteční obavy z něčeho nového, co ještě nikdy nedělali – vymýšlet si a přímo hrát kousky melodií na rytmický a harmonický doprovod Martina – si nakonec většina účastníků toto ráda vyzkoušela.

   Své si řekl i Marek, který nastínil základ boogie, jeho harmonický plán a jak si může každý nějaké to své boogie složit.

   Potom si ještě děti zahrály své naučené jazzové skladbičky, ke kterým měl Martin vždy co říct, a mohl tak trochu dětem pomoci s opravdovou jazzovou interpretací.

   A malé shrnutí na závěr: Jazzová hra má obrovský přínos ve své tvořivosti a té by se měly děti věnovat už od mala. Protože, čím jsou starší, tím mají větší obavy a zábrany. Měly by vědět, že vedle skladeb, které se učí podle not, si mohou zahrát i jiné „vlastnoručně“ vymyšlené.

 

Fotky z jazzhrátek si můžete prohlédnout zde.

Květa Janoušková

 

 

 


© 2013-2020 ZUŠ Habrmanova | Vytvořil itechs.cz ve spolupráci s cervenypes.cz