Jak se hraje (a žije) s Českou filharmonií?

vloženo 27. 6. 2018


Houslistka Agáta Kvasničáková, violoncellista Josef Plášil a trumpetista František Vaníček si z téměř týdenního pražského soustředění s Českou filharmonií, které vyvrcholilo koncertem v Rudolfinu a open-air vystoupením na Hradčanském náměstí, přivezli zpět do své domovské školy především spoustu nádherných (nejen hudebních) zážitků a také velkou motivaci do svých dalších hudebních aktivit. 

Zažili náročnou přípravu na koncert pod vedením filharmoniků i (neméně náročné) zkoušky s panem dirigentem Petrem Altrichterem, navštívili Werichovu vilu, prohlédli si interiéry a vyslechli zajímavý výklad o osobnostech Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Jaroslava Ježka, zhlédli zajímavý dokument o dirigentu Karlu Ančerlovi a besedovali s panem Petrem Altrichterem.

   A na jedničku s hvězdičkou se vydařil také nedělní slavnostní koncert! V jeho úvodu zazněla skladba českého skladatele L. Fišera Patnáct listů Apokalypsy, následovala Dvořákova Romance a Mazurek se sólistou Milanem Al-Ashabbem. S plným nasazením celého orchestru posluchače zdvihla ze židlí Sukova Pohádka. Několikaminutové standing ovation si zaslouženě a s radostí nad povedenou akcí užíval celý orchestr složený ze žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie! Odměnou všem byl pondělní výlet do rodiště skladatele Josefa Suka, autora Pohádky, která rozezněla v úterý i Hradčanské náměstí. Sukovým rodištěm - vesničkou Křečovice - nás provázel skladatelův vnuk Jan Suk, který poutavě vyprávěl o životě svého slavného předka a jeho nejbližších. 

Víte, že skladatel Josef Suk je držitelem olympijské medaile z roku 1932? Tenkrát byla hudba olympijskou soutěžní disciplínou a skladatel získal za svůj pochod V nový život stříbrnou olympijskou medaili, kdy zlatá medaile udělena nebyla!   

 

 

 

© 2013-2015 ZUŠ Habrmanova | Vytvořil itechs.cz ve spolupráci s cervenypes.cz